דמי ניהול קרן השתלמות

נעשה את זה קצר וקולע – דמי ניהול קרן השתלמות יהיו עד 2% עמלה מסכום הצבירה. בפועל, רוב האנשים משלמים הרבה פחות מזה, כאשר דמי ניהול קרן השתלמות אידיאליים יעמדו על 0.8% בלבד. אז איך מצטרפים למועדון המשלמים פחות, מה עשוי להשפיע על דמי ניהול קרן השתלמות והאם זה מה שצריך להכריע את הכף בבחירת חברת ביטוח או בית השקעות? כל מה שחשוב לדעת על דמי ניהול קרן השתלמות.

כמה דמי ניהול משלמים על קרן השתלמות?

שורה תחתונה,

החוק במדינת ישראל מתיר לגופים המנהלים קרנות השתלמות לגבות דמי ניהול רק על הסכום המצטבר. כלומר אין צורך לשלם דמי ניהול על ההפקדות עצמן. גובה התשלום המותק לפי חוק עומד על 2% לשנה על הצבירה. בפועל, אם עורכים השוואה בין קרנות השתלמות, ניתן לראות שבממוצע משלמים בין 0.5% ועד 1% על דמי ניהול קרן השתלמות.

חשוב לזכור כי מדובר במוצר חיסכון לטווח הבינוני: תקופת המינימום לחיסכון עומדת על 6 שנים, וישנם לא מעט חוסכים ששומרים על הכסף שנחסך במסגרת זו גם לפרקי זמן יותר ארוכים, ואפילו עד לפנסיה. לכן, גם כשמצליחים לחסוך 0.1% בשנה, בסופו של דבר, זה יכול לבוא לידי ביטוי בצבירת סכומים גבוהים יותר, ולגרום לכם ליהנות מרווח גדול יותר.

עוד עניין חשוב שיש לציין הוא שישנן קרנות השתלמות ייעודיות לאוכלוסיות מסוימות, שגובות דמי ניהול נמוכים משמעותית בהשוואה לקרנות הסטנדרטיות. כך למשל תשלמו רק 0.3% דמי ניהול בקרן לעובדי מדינה או 0.22% בקרן הסתדרות המח"ר (אקדמאים במדעי החברה והרוח).

האם דמי ניהול קרן השתלמות מספיקים כדי לבחור קרן השתלמות?

התשובה היא חד משמעית לא. בהחלט מדובר בשיקול שכדאי לקחת בחשבון, אבל אם מסתמכים אך ורק על דמי ניהול קרן השתלמות, הרי שאתם פוגעים בפוטנציאל הרווח שלכם.

יש להתחשב בפרמטרים נוספים, כגון:

  • המסלול המתאים עבורכם – האם תעדיפו שישקיעו את רוב כספיכם במניות או באגרות חוב? חשוב לכם להשקיע לפי כללי ההלכה? מעדיפים מסלול כללי?

  • התשואות של הגופים המנהלים – חשוב מאוד לבצע השוואת תשואות קרנות השתלמות, על מנת לקבל אינדקציה לגבי טיב ניהול הכספים. לשם כך, רצוי לבצע השוואה המתייחסת לתקופה ארוכה ככל הניתן, של 3 או 5 שנים, במטרה לנטרל תנודתיות, משברים או עליות תקופתיות של כל שוק ההון.

  • לבחון את מדד שארפ – מדד זה מאפשר לבחון את היחס בין התשואה לסיכון בכל קרן. ככל שמדד שארפ יותר גבוה, המשמעות היא שהגוף המנהל הגיע לתשואה מסוימת עם רמת סיכון נמוכה יותר. כלומר, אם יש שתי קרנות שעשו תשואה דומה, נעדיף את זו שבה מדד שארפ גבוה יותר.

כיצד ניתן להוזיל עלויות?

המשוואה פשוטה: ככל שאתם משלמים יותר דמי ניהול, כך בסופו של דבר הרווח שתוכלו ליהנות ממנו יקטן. לכן המטרה שלכם היא לנסות להוזיל עלויות ככך הניתן. בסופו של דבר, מדובר בשוק תחרותי מאוד, ונקודה זו עובדת לטובתכם. ניהול משא ומתן היא אחת הדרכים היעילות להוזלת עלויות, וככל שיש לכם סכום גבוה יותר, כך נקודת הפתיחה שלכם במו"מ הרבה יותר טובה. חשוב לא להתייאש, כי גם עצמאים שמנהלים רק עבור עצמם קרן השתלמות יכולים להפחית את דמי הניהול בעזרת מיקוח.

 

מה משפיע על דמי ניהול קרן השתלמות

מה גורם לאדם אחד לשלם 1.8% דמי ניהול לעומת אדם אחר שמשלם רק 0.8%? ובכן, הנה ארבעה גורמים עיקריים שמשפיעים על גובה דמי ניהול קרן השתלמות:

מחיר כמות הכסף שבקרן –דמי ניהול של קרן השתלמות מורכבים למעשה מעמלה הנגזרת באחוזים מכמות הכסף שצברנו בקרן. בהתאם לכך, ככל שללקוח יש יותר כסף בקרן ההשתלמות, כך חברת הביטוח או בית ההשקעות ירצו לשמור אותו אצלם , והם יעניקו לו דמי ניהול נוחים ומוזלים יותר.

מחשב במשרד מקום העבודה – אם אתם שכירים במקום עבודה גדול שפתח עבורכם קרן השתלמות, לרוב למקום העבודה יהיה הסכם משתלם עם חברת הביטוח או בית ההשקעות, והוא יצליח להשיג עבורכם דמי ניהול משתלמים. לעומת זאת, לעצמאים בעלי קרן השתלמות יהיה קשר יותר להשיג דמי ניהול נמוכים, בגלל שכוח המיקוח שלהם מול החברות קטן משמעותית.

סוכן ביטוח סוכן – אם פתחתם קרן השתלמות דרך סוכן ביטוח פרטי, הוא עשוי להשיג עבורכם דמי ניהול משתלמים יותר עקב קשריו עם סוכנות הביטוח או בית ההשקעות מולו הוא עובד. ככל שסוכן עובד ומעביר יותר לקוחות, כך החברה באה לקראתו ונותנת ללקוחותיו דמי ניהול משתלמים יותר, על מנת לשמור על הסוכן ולקוחותיו אצלה.

גרף דמי ניהול קרן השתלמות הגוף המנהל – כשלקוח עומד לבחור חברת ביטוח או בית השקעות, הוא מודד את הביצועים והתשואות של אותו הגוף, ובדרך כלל בוחר בבעל התשואות והרווחים הגבוהים ביותר. בהתאם לכך, אם בית השקעות מסוים השיג בשנים האחרונות תשואות נמוכות ואין לו ביקוש רב, הוא ינסה לפתות את הלקוח וייתן לו דמי ניהול משתלמים יותר, לרוב 0.6-0.7% עמלה. לעומת זאת, אם יש חברת ביטוח בעלת תשואות גבוהות במיוחד, כזאת שכולם רוצים להצטרף אליה, דמי הניהול שלה יתקרבו יותר ל0.8-1% עמלה.

דוגמאות לדמי ניהול קרן השתלמות במגוון חברות הביטוח ובתי ההשקעות

מהם דמי הניהול המקסימליים בקרן ההשתלמות?

דמי הניהול המקסימליים בקרן ההשתלמות, על פי חוק, הם 2% מהצבירה. עם זאת, כפי שניתן לראות בטבלה שבעמוד הזה, דמי הניהול שניתן להשיג בבתי ההשקעות השונים נמוכים משמעותית מדמי הניהול המקסימליים.

לצערנו, חוסכים רבים לא בודקים את דמי הניהול שהם משלמים בקרנות ההשתלמות, וחלק לא מבוטל מהם משלמים את דמי הניהול המקסימליים, ופוגעים בחיסכון שלהם באופן משמעותי.

האם אתם משלמים דמי ניהול סמויים?

מלבד דמי הניהול הרגילים, ישנם מקרים של תשלום דמי ניהול סמויים – משמע דמי ניהול חיצוניים שהגוף שמנהל את הקרן שלכם משלם לגוף אחר לצורך ניהול חלק מההשקעות. לרוב מדובר בגוף בעל התמחות בהשקעה ספציפית כמו נדל”ן או השקעות אלטרנטיביות. שימו לב אם בדוחות שאתם מקבלים מצויינים דמי ניהול נוספים בניסוח זה או אחר.

נגישות

הגעת לשאלון בדיקת זכאות להוזלת הביטוחים שברשותך,
בסוף השאלון אחשוף בפניך את מידת זכאותך להוזלה.

Join us for

התקשרו אלי

מעוניינים בשיחה מול נציג? מלאו את הפרטים: