הר הביטוח - מהו וכיצד יעזור לנו לחסוך

לעזרה בקבלת דו"ח מהר הביטוח, יש להשאיר פרטים בטופס הבא:

בדיקה אישית – הסוף לתשלומים מיותרים

קבלת דוח ברור וקריא עם המלצות לשימור ולשיפור התיק הביטוח שלך

בדיקה ללא עלות של התיק הביטוחי ע"י גורם מקצועי בלבד!

הר הביטוח | כפל ביטוח וכל מה שביניהם – עולם הביטוח, נחשב לאורך שנים ארוכות כתחום לא מוסבר. אמנם, חשיבותם של הביטוחים השונים לא הוטלה בספק, ומרבית אזרחי ישראל היו מבוטחים בפוליסות ביטוח כאלו ואחרות. עם זאת, אם נבדוק כמה מבוטחים שולטים ומכירים את תנאי הביטוח השונים, התוצאות שהיו מתקבלות, היו מעידות על חוסר בקיאות מוחלט בנושא.

מהו השירות שהשיק משרד האוצר, וכמה הוא עולה?
על מנת לאפשר לאזרחים רבים המבוטחים בפוליסות ביטוח שונות, לקבל מידע בכל הנוגע לתנאי הפוליסות, משרד האוצר ייסד לפני מספר שנים לא רב, את 'הר הביטוח'. מדובר באתר אינטרנט, אשר מאפשר לכל מבוטח במדינת ישראל, לעיין בביטוחים השונים בהם הוא מבוטח, בעלויות של כל פוליסה, ואף יותר מכך – להשוות בין התנאים שלו לתנאים שמציעות חברות ביטוח אחרות.

הגם שלא מדובר בהצעה להחלפת ספק אינטרנט או חברה סלולרית, שימוש מושכל בנתונים שמתקבלים בהר הביטוח, יכול להוביל לחיסכון משמעותי עבור כל מבוטח ומבוטחת. כל זאת, תאמינו או לא, ללא תשלום מצד המבוטח – מדובר בשירות חינמי אותו מעניק משרד האוצר.

מה נמצא ב"הר הביטוח"

ביטוח הוא נושא רגיש אצל רבים מאיתנו וכולל גם הרבה פסיכולוגיה וצורך בתחושת ביטחון וודאות. לאורך השנים הציבור הישראלי פוגש שוב ושוב את חברת הביטוח, בין אם הוא רוכש ביטוח רכב חובה, ביטוח רכב רכוש (מקיף או צד ג'), ביטוח דירה וביטוח חיים (עם או ללא קשר לנטילת משכנתא) וביטוחי בריאות.
הר הביטוח מאפשר לראות את כל הביטוחים שברשותנו תחת הפילוחים הבאים: ביטוחי רכב/רכוש, ביטוח סיעוד/בריאות/תאונת אישית וביטוחי חיים/אובדן כושר עבודה. כמובן שמדובר רק בביטוחים שעדיין בתוקף.  אלא שהאתר לא מסתפק בכך וגם מציג כפילויות ככל שישנן בביטוחים ומתריע עליהן. הר הביטוח גם מאפשר גישה לתמונת הביטוח של קרובים שנפטרו ומסייע כך לבטל ביטוחים שכבר לא נחוצים ולגלות למשל אם הנפטר החזיק בביטוח חיים שמקנה פיצוי לקרובים שלו במקרה של פטירה.

הר הביטוח הוא אתר אינטרנט ממשלתי

משרד האוצר הודיע על השקת הר הביטוח כמה חודשים לפני ההשקה בפועל, ובכך נתן לכמה יזמים זריזים רעיון טוב – להשתמש בשם "הר הביטוח" כדי לקדם את עצמם. התוצאה היא ש"הר הביטוח" אינו לבד – יש אתרים מתחזים ומתחרים הנושאים את אותו השם. חלקם ירצו להפיק עבורכם דוח מ"הר הביטוח" תמורת תשלום – למרות שמדובר בשירות חינמי לחלוטין ואתם יכולים להפיק בעצמכם את הדוח בלי לשלם. אחרים ירצו את המידע הביטוחי שלכם, כדי לנסות ולמכור לכם ביטוחים נוספים או להחליף את הביטוחים שכבר יש לכם.

איך תדעו שנכנסתם להר הביטוח האמיתי, שהוא אתר מטעם משרד האוצר, ולא לאתר של אחד המתחרים או של אחת מסוכנויות הביטוח הרבות המנסות ללקט לקוחות על ידי הצעה לבדיקת הר הביטוח?

שימו לב לשם המדוייק של האתר אליו אתם נכנסים, וודאו כי כותרתו מציינת שהוא אתר של "רשות שוק ההון ביטוח וחיסכון", וכי יש בו הפניות לשאר מחשבוני משרד האוצר, כמו הר הכסף, מחשבון רכב חובה, מחשבון ביטוח דירה ומחשבונים נוספים.

הקישור אל הר הביטוח של משרד האוצר הוא הקישור הבא בלבד:

https://harb.cma.gov.il/

זהו קישור מאובטח (https:) המסתיים בסיומת .gov.il המעידה כי זה אתר ממשלתי.

כללי זהירות!

הר הביטוח הוא שירות חינמי ולגיטימי שעוזר לכל אחד לברר מה הביטוחים שלו ולראות אם יש ביטוחים כפולים המכילים אותו כיסוי. אך כמו כל דבר טוב, יש מי שמנסים לנצל אותו לרעה, ולהשתמש בשם "הר הביטוח" כדי למכור ביטוחים נוספים במקרה הטוב ולקבל פרטי אשראי במקרה הרע. מקרים אלה נפוצים בעיקר בתקופות בהן הקושי הכלכלי גדל, כמו בזמן הקורונה, כאשר אנשים שוקלים לקצץ בהוצאות על ידי ביטול ביטוחים מיותרים. פניה מגורם לא מוכר בנושא הוזלת ביטוחים יכולה להשפיע על אנשים לקבל את ההצעה בלי לבדוק אותה לעומק.

אם קיבלתם הודעות SMS, שיחות טלמרקטינג ממוקדי ביטוח או אחרים או עניתם למודעה כלשהי המבטיחה להוזיל ביטוחים, פשוט אל תשתפו איתם פעולה. לפעמים יש לגופים האלה מידע עליכם שהגיע לידיהם בדרך לא דרך, כמו ביטוחים שכבר יש לכם, פרטים אישיים וכד', והם ישתמשו בפרטים אלה כדי לשוות אמינות להצעה שלהם. אם אינכם יודעים מי הגוף שמבקש למכור לכם ביטוח או מבקש פרטי כרטיסי אשראי, ואינכם יודעים איך הוא קיבל את הפרטים עליכם, אין סיבה לתת לו מידע. דרך פעולה טובה להוזיל ביטוחים תהיה לפנות ביוזמתכם לסוכן ביטוח מומלץ או מוכר לכם ולהתחיל תהליך מסודר של סדר ביטוחי.

שאלות ותשובות - הר הביטוח

השאלות הנפוצות ביותר

ביטוח קבוצתי הינו ביטוח שנעשה לקבוצה של אנשים. בביטוח זה קיים נציג, בעל פוליסה, אשר עורך את החוזה עם חברת הביטוח ודן עמו על תנאי הביטוח עבור כלל המבוטחים. משך תקופת הביטוח הנו על פי ההסכם שנחתם בין בעל הפוליסה לחברת הביטוח. כמו כן נקבעים במסגרת ההסכם התנאים לחידושו עם תום תקופת הביטוח. הארכת/הפסקת הביטוח תעשה בהתאם להוראות הפוליסה. במרבית הפוליסות לביטוח קבוצתי חברת הביטוח מתחייבת לתקופת ביטוח מוגבלת.
בהתאם לחוזר המפקח על הביטוח 2002/3 אשר חל על פוליסות לביטוח בריאות קבוצתי שנמכרו או חודשו החל מיום 1.7.02, חברת ביטוח המבטחת קבוצת מבוטחים בביטוח קבוצתי מחוייבת לפרט ליחידי הקבוצה, כבר במועד כריתת חוזה הביטוח, בין היתר, את משך תקופת הביטוח עליה הוסכם במסגרת החוזה שבינה לבין בעל הפוליסה. בנוסף,  עליה לפרט במועד זה גם  את התנאים בהם יוכל המבוטח להמשיך את הביטוח אם הביטוח הקבוצתי יסתיים.
כמו כן, בפוליסות לביטוח סיעודי קבוצתי שנמכרו או חודשו החל מיום 1.7.04, חברת הביטוח מחויבת להעניק למי שמבוטחים בביטוח סיעודי קבוצתי ברצף במשך שלוש שנים ובתנאים נוספים, אפשרות מעבר לפוליסת פרט לביטוח סיעודי לתקופת ביטוח של כל החיים, ללא בדיקת מצבם הרפואי מחדש, הכל בהתאם להוראות הדין.  

על פי סעיף 23(א) לחוק חוזה הביטוח, התשמ"א – 1981 לאחר הגשת תביעה, מוטלת על חברת הביטוח החובה לעשות מיד את הדרוש לבירור חבותה כלפי המבוטח.
סעיף 23(ב) לחוק חוזה הביטוח מטיל על המבוטח חובת שיתוף פעולה עם חברת הביטוח, על מנת לאפשר לה לברר את חבותה.
לפיכך, בביטוח בריאות, רשאית חברת הביטוח לדרוש ממבוטח כי יחתום על כתב ויתור סודיות רפואית, על מנת שתוכל לברר את התביעה.
יש לציין, כי סעיפים 24-25 לחוק חוזה הביטוח, התשמ"א – 1981 קובעים מה הם הסעדים להם זכאית חברת הביטוח במקרה בו מבוטח אינו מקיים את חובתו לפי סעיף 23(ב).
לפיכך, אם תסרב לחתום על טופס וויתור על סודיות רפואית, חברת הביטוח תהיה רשאית למצות את זכותה על פי הסעיפים הנ"ל.

שאלות נוספות

האם פרמיה שאני אמור לשלם בגין ביטוח חיים (עבור משכנתא) היא על כל סכום ההלוואה המקורית או שמא רק על יתרת ההלוואה? אם התשובה היא על יתרת ההלוואה – האם אני זכאי לקבל החזר בגין סכומי פרמיה עודפים שנגבו ממני, ועד מתי?